| Material: | SUS304 stainless steel/aluminium alloy |
| Finish: | Stainless Steel |
| Size: | 190*43*25mm |
| Latch: | Single Latch |
| Use: | Hotel, Home, Office, Warehouse, Outdoor |
| Weight: | 2.5kg |
| Password Type: | 6-digit sequential password |
| Working Humidity: | 0%~100% |
| Working Temperature: | -70℃~100℃ |
| Application Range: | Wooden Doors, Metal Doors |
| Packaging Details: | Poly Bag + Inner Box + Carton (Exporting Standard) |
| Door Thickness Requirement: | 38-100mm |
| 1, All mechanical push button locks don't need battery. |
| 2, Installation is very convenient and easy to do by following instructions. |
| 3, The password setting is very simple. |
| 4, The lock is available to install on door as left open or right open. |
| 5, The product has different finish color options. |