| Material: | Stainless Steel |
| Finish: | Stainless Steel Color |
| Size: | 200*30*40mm |
| Latch: | Mortise Lock |
| Use: | Hotel, Home, Office |
| Weight: | 1.9kg |
| Password Type: | 4-7 Numbers |
| Working Humidity: | 0%~90% |
| Working Temperature: | -20℃~60℃ |
| Application Range: | Wooden Doors, Metal Doors, Main Gate |
| Packaging Details: | Poly Bag + Inner Box + Carton (Exporting Standard) |
| Door Thickness Requirement: | 35-60mm |
| 1, Heavy duty lock, prevent rust well. |
| 2, All mechanical push button locks don't need battery. |
| 3, Installation is very convenient and easy to do by following instructions. |
| 4, The password setting is very simple. |
| 5, The lock is available to install on door as left open or right open. |
| 6, The lock can be operated by either key or password. |