| Material: | Zinc Alloy |
| Finish: | Satin Chromeb |
| Size: | 110*40*25mm |
| Latch: | Single Latch |
| Use: | Cabinet |
| Weight: | 0.84kg |
| Password Type: | 2-4 Numbers |
| Application Range: | Cabinet Doors |
| Working Humidity: | 0%~90% |
| Working Temperature: | -20℃~60℃ |
| Packaging Details: | Poly Bag + Inner Box + Carton (Exporting Standard) |
| Door Thickness Requirement: | 10-12mm |
| 1, Small size lock. | |
| 2, All mechanical push button locks don't need battery. | |
| 3, Installation is very convenient and easy to do by following instructions. | |
| 4, The password setting is very simple. | |
| 5, The lock is available to install on door as left open or right open. | |
| 6, The product has different finish color options. |