| Square core: | 8mm x 8mm(handle) |
| 6mm x 6mm(turn knob) | |
| Center distance: | 47mm |
| Backset: | 50mm |
| Forend plate: | Rounded |
| Forend plate material: | Steel |
| Forend plate thickness: | 2.5mm |
| Forend plate width: | 20mm |
| Latch: | Zinc alloy |
| • Latch drove by handle |
| • Turn knob controls lock or unlock condition |
| • Sofy release function: latch would be released softly when hit the strike plate, avoid damage of door |
| • Optional silent latch |