| Square core: | 8mm x 8mm |
| Center distance: | 85mm |
| Backset: | 20, 25, 30, 35mm |
| Forend plate: | Square |
| Forend plate material: | Stainless steel / steel |
| Strike plate material: | Stainless steel / steel |
| Forend plate thickness: | 3mm |
| Forend plate width: | 16 / 24mm |
| Latch: | Zinc alloy |
| Deadbolt: | Zinc alloy |