| Square core: | 8mm x 8mm |
| Center distance: | 85mm |
| Backset: | 40, 45, 50mm |
| Forend plate: | Square |
| Forend plate material: | Steel |
| Strike plate material: | Steel |
| Forend plate thickness: | 2.5mm |
| Forend plate width: | 22mm |
| Latch: | Brass / zinc alloy |
| Deadbolt: | Brass / steel |