| Square core: | 8mm x 8mm |
| Center distance: | 72mm |
| Backset: | 50, 55, 60mm |
| Forend plate: | Square |
| Forend plate material: | Stainless steel |
| Strike plate material: | Stainless steel |
| Forend plate thickness: | 3mm |
| Forend plate width: | 22mm/26mm |
| Latch: | Stainless steel/Zinc alloy |
| Deadbolt: | Stainless steel/Zinc alloy |