| Square core: | 8mm x 8mm(handle) |
| 6mm x 6mm(turn knob) |
| Center distance: | 72mm |
| Backset: | 50, 55, 60mm |
| Forend plate: | Rounded |
| Forend plate material: | Stainless steel/Steel |
| Strike plate material: | Stainless steel/Steel |
| Forend plate thickness: | 3mm |
| Forend plate width: | 24mm |
| Latch: | Brass |
| Deadbolt: | Brass/Steel |