| Square core: | 8mm x 8mm |
| Center distance: | 85mm |
| Backset: | 40, 45, 50, 60mm |
| Forend plate: | Square |
| Forend plate material: | Stainless steel |
| Strike plate material: | Stainless steel |
| Forend plate thickness: | 2.5mm / 3mm |
| Forend plate width: | 22mm / 23mm |
| Latch: | Stainless steel / zinc alloy |
| 3 Square bar: | Stainless steel / zinc alloy |