| Square core: | 8mm x 8mm |
| Center distance: | 85mm |
| Backset: | 50mm |
| Forend plate: | Rounded |
| Forend plate material: | Stainless steel |
| Forend plate thickness: | 2.5mm |
| Forend plate width: | 18mm |
| Deadbolt: | Plastic with magnet |
| • Magnetic Lock |
| • Latch would be attracted softly by magnetic strike plate, avoid damage of door |
| • For euro profile cylinder with 15mm radius cam |
| • Latch drove by cylinder and handle |
| • Cylinder controls lock or unlock condition |