| Square core: | 8mm x 8mm |
| Center distance: | 90mm |
| Backset: | 50mm |
| Forend plate: | Rounded |
| Forend plate material: | Steel |
| Forend plate thickness: | 3mm |
| Forend plate width: | 18mm |
| Deadbolt: | Plastic with magnet |
| Key: | Zinc alloy |
| • Magnetic Lock |
| • Latch would be attracted softly by magnetic strike plate, avoid damage of door |
| • Latch drove by cylinder and key |
| • Key controls lock or unlock condition |
| • Used for wooden or aluminum door |