| Square core: | 8mm x 8mm |
| Center distance: | 92mm |
| Backset: | 25, 30, 35, 40, 45mm |
| Forend plate: | Square |
| Forend plate material: | Stainless steel/Steel |
| Strike plate material: | Stainless steel/Steel |
| Forend plate thickness: | 3mm |
| Forend plate width: | 16mm/24mm |
| Latch: | Zinc alloy |
| Deadbolt: | Zinc alloy |