| Square core: | 8mm x 8mm |
| Center distance: | 72mm |
| Backset: | 48, 60mm |
| Forend plate: | Square |
| Forend plate material: | Stainless steel/Steel |
| Strike plate material: | Stainless steel/Steel |
| Forend plate thickness: | 4mm |
| Forend plate width: | 25mm |
| Hook: | Steel |
| Round bar: | Steel |